Houten ramen maken - welke freesmachine en frezen?

dan

Nieuw lid
12 apr 2018
19
0
Hoi.

Ik ben een huis aan het bouwen, de kosten van de ramen (60-100.000 euro) zijn krankzinnig omdat we veel grote ramen zullen hebben.

Ik zou op zijn minst ramen willen maken voor een garage, ik zou willen investeren in een goede freesmachine en een set frezen voor het maken van raamkozijnen.

Ik heb weinig machines op marktplaats gevonden die prima zouden moeten zijn voor de start, bijvoorbeeld:

freesmachine 1
freesmachine 2


Ik heb ook de frezen nodig, de enige die ik heb gevonden is een beetje duur :
felder frezenset

Zie je een andere manier om minder uit te geven aan de apparatuur of is dit een absoluut minimum? Ik sta ook open voor een tweedehands oplossing, of misschien is er een optie om een houtbewerkingsruimte te huren met een dergelijke apparatuur geïnstalleerd? Kunt u alstublieft iets aanbevelen?
 

jaap

Moderator
9 mrt 2008
5.712
2.549
Terkaple
www.woodworking.nl
Ik zou eerst een kijken naar kant-en-klare lengtes kozijnen hout. Dat lijkt mij een stuk goedkoper dan investeren in machines en frezen. Van dat kozijnen hout kun je prima zelf kozijnen maken, het uitmeten, het maken van de verbindingen, het verlijmen is het meeste werk.
Bij b.v. Pontmeyer is het prijsverschil tussen balk meranti en geprofileerd tot kozijnen hout 3 a 4 euro per meter, je betaald daar voor geprofileerd kozijnen hout zo rond de 30 euro per meter ex btw.
Ik zou eerst eens rondkijken. Met een goede afkortzaag, een handzaag en een paar stevige steekbeitels en een stevige vlakke tafel kom je een heel eind.

jaap
 
  • Leuk
Waarderingen: ZotVanHout en SunRayes

chevy66

Oud hout
19 jul 2013
10.471
3.822
Een groot deel van die kosten zitten in het hout en het glas. Je hebt eerst machines zoals een grote zaagtafel, een grote vlakbank en een vandikte bank nodig.
 
  • Leuk
Waarderingen: ZotVanHout

Ruben houtklusser

Bezig met hout
6 jul 2020
646
1.011
Zuid West Drenthe
De verschillende kozijnprofielen zijn in de houthandel verkrijgbaar.
Je hoeft dan alleen de verbindingen zelf te maken.
In principe kan dit al met een zaag, hamer en beitel combi.
Maar bijvoorbeeld een gatensteek maakt het al een stuk makkelijker.
 
  • Leuk
Waarderingen: dan

chevy66

Oud hout
19 jul 2013
10.471
3.822
Gezien het prijskaartje, denk ik niet dat dit over standaard ABC kozijntjes gaat. Voor dat geld beglaas je een heel woonblok.
 
  • Leuk
Waarderingen: SunRayes

dan

Nieuw lid
12 apr 2018
19
0
Ik zou eerst een kijken naar kant-en-klare lengtes kozijnen hout. Dat lijkt mij een stuk goedkoper dan investeren in machines en frezen. Van dat kozijnen hout kun je prima zelf kozijnen maken, het uitmeten, het maken van de verbindingen, het verlijmen is het meeste werk.
Bij b.v. Pontmeyer is het prijsverschil tussen balk meranti en geprofileerd tot kozijnen hout 3 a 4 euro per meter, je betaald daar voor geprofileerd kozijnen hout zo rond de 30 euro per meter ex btw.
Ik zou eerst eens rondkijken. Met een goede afkortzaag, een handzaag en een paar stevige steekbeitels en een stevige vlakke tafel kom je een heel eind.

jaap
Dat is een goede idee ! Dankjewel
 

chevy66

Oud hout
19 jul 2013
10.471
3.822
Een oude spilfrees met lange tafel , een aandrijver en een pennentafel. Kan ook prima voor 1000 euro. Freesblokken gebruikt, afhankelijk van de gewenste profielen. Als je klaar bent, verkoop je ze weer.
 
  • Leuk
Waarderingen: dan en Wim Kluck

ZotVanHout

Oud hout
8 jan 2016
9.637
2.761
Klein-Brabant, Vlaanderen
om tijd en kosten onder controle te houden, kan je kant&klare profielen kopen, zoals @jaap aangeeft

wil je het plezier van zelf maken, en heb je de tijd, dan kan je een spilfrees + messen kopen
uiteraard moet je eerst zelf het hout op maat brengen
daarvoor heb je reeds de machines, zoals ik in jouw antwoord naar @chevy66 lees

die casadei in jouw openingsbericht lijkt mij geschikt
goeie zaak, zeker als je er de aandrijver bij krijgt
en zonder aandrijver zou ik er niet willen en durven aan beginnen
helaas mist de casadei een rolwagen, wat veel handiger is om haaks/dwars te frezen

op de holzstar zit wel een wagen, maar de tafels zijn me te kort

let op de binnendiameter van je freesmessen
bij de felder, die je vermeldt, is dat 40 mm
in VL is dat een grote uitzondering
hier hebben we vooral 30 en 50 mm
ik heb een vermoeden dat 50 mm altijd duurder is dan 30 mm

1760889239672.png
 

Marijn

Actieve deelnemer
8 feb 2012
398
171
Eindhoven
Ik maak zelf oa ramen/deuren/kozijnen, de machines hiervoor zijn toch wel een flinke investering, de benodigde freesblokken ook. Ik gebruik meestal gevingerlast meranti kozijnhout, dit vind ik van zwaardere/betere kwaliteit dan de kant en klare abc profielen, en redelijk recht zodat er weinig gevlakt hoeft te worden. Zorg dat je machines genoeg vermogen hebben omdat er toch wel eea afgenomen wordt. Mijn volgorde/machines:
1. Afkorten
2. Vlakken
3. Vandikte
4. Pennen slaan (bij mij kozijnen dubbele pen, deuren 1 pen, ramen met slissen)
5. Evt slot/pengaten voor de deuren (langgatboor, gatensteek)
6. Langsfrezen (ik heb set leitz frezen 200/2000 serie)
7. Opsluiten in opsluitbank
8 lijm verwijderen, schuren, scharnieren frezen, afhangen.
9 grondverf/spuiten

Zorg ook voor goede afzuiging van je machines.
 

Marijn

Actieve deelnemer
8 feb 2012
398
171
Eindhoven
Freesmachine is casadei f25, 10pk vermogen, met verwisselbare 40mm as (redelijk standaard maat in Nl), met extra uittrekbare ondersteuning tbv omfrezing ramen/deuren
 

Bert Vanderveen

Oud hout
1 sep 2015
3.377
1.082
Enschede, Twente
Ik geloof dat 30 mm asmaat meer voorkomt & dat derhalve frezen daarvoor schappelijker geprijsd zijn. Dat gezegd hebbend: Felder is veel, veel duurder als het gaat om gebruiksmateriaal dan als je het min of meer direct koopt bij de fabrikant of een gespecialiseerde winkel. Ik heb soms de indruk dat ze bij Felder overal 60% bij de bruto inkoop op zetten. Om dan weer actie te gaan voeren met 10% korting…

Ik weet dat het gewaagd is (je zou zomaar een inferioriteitscomplex kunnen oplopen), maar kijk eens op het YouTube kanaal van Bradshaw Joinery, hoe hij het maken van venster, deuren en kozijnen aanpakt (en ook een perfecte afwerking realiseert…):

 

Deze plek is voor toekomstige tekst. Door nu alvast deze kolom te activeren blijft de kolommen structuur ongewijzigd en de lezerservaring hetzelfde als er hier content geplaatst gaat worden.

Hier kan straks ook info geplaatst worden.