Avegaar boren zelf slijpen

hans81

Actieve deelnemer
30 dec 2020
376
52
hoi allemaal,

sinds kort gebruik ik mijn booromslag i.c.m. avegaar boor wat vaker om bijv. het gat voor een pen - gat verbinding te maken. Momenteel heb ik slechts 1 diameter en ik wil wat meer exemplaren kopen. Ik zie ze soms tweedehands bij bijv. Ducotools, maar nieuw worden ze bijv. door Baptist aangeboden, bijv. deze Japanse avegaar boor, die mij handig lijkt:


Nu vraag ik mij het volgende af: is dit goed zelf te slijpen als de boren bot worden? Ik zie genoeg youtube filmpjes, dus ik verwacht dat dit goed zelf te doen is. Maar ik hoor niets over gehard staal (?), bij de omschrijving van bijv. bovenstaande boor staat:

"geharde voorsnijder". Komt dit ook in aanmerking voor zelf slijpen met vijl / schuurpapier?
 

ikbeneyal

Actieve deelnemer
18 jan 2023
34
16
Gilze (NB)
ik heb geen direct antwoord op jouw vraag mbt gehard staal bij deze boor, dus slightly off-topic, maar ik heb mijn slangenboren voor in de omslag bij fine-tools gekocht en ben er erg blij mee, oa deze set maar ook andere maten. het slijpen gaat mij vooralsnog prima af maar ze worden voorlopig ook niet snel bot.
 

chevy66

Oud hout
19 jul 2013
10.035
3.567
Een hardpoint zaag kan je ook met een diamantvijl scherpen. Zelfs hardmetalen frezen kan je op een diamantplaat scherpen. Op tijd beginnen met scherpen, scheelt veel tijd. Als je er mee wacht tot de snijkanten rond zijn, dan kost het veel tijd en als je pech hebt ga je door de geharde laag heen. Daarna kan je het scherpen wel met een gewone vijl doen.
 

Schaafnerd

Actieve deelnemer
12 jul 2024
115
144
Vlijmen
@hans81, ik heb zelf een set houtboren 2de hands gekocht en weer scherp gevijlt. Is prima te doen met een beetje geduld. Belangrijk is vooral dat ze niet “te ver heen“ zijn, want dan mis je vaak de snijders aan de zijkant. Er zijn speciale vijlen voor te koop, maar met een kleine driehoekvijl en wat geduld ook prima te doen. Let wel, dit zijn oude boren zonder geharde delen. Voordeel van de speciale vijlen is dat ze niet aan de zijkant vijlen dus dat je niet zomaar de verkeerde delen weghaalt.

ik zie dat je schrijft dat je een avegaarboor icm je booromslag gebruikt. Het voorbeeld dat je stuurt is inderdaad een avegaarboor, deze kunnen niet in een booromslag, maar moeten middels een stok door het gat bediend worden. De slangenboren voor je booromslag hebben een andere aansluiting. Ik neem aan dat je dit zelf ook al had gezien, maar wilde het voor de zekerheid toch nog even noemen :)

volgens mij heb ik nog wel een set oude slangenboren liggen voor een booromslag, mocht je daar interesse in hebben. Stuur gerust een pb.
 

Deze plek is voor toekomstige tekst. Door nu alvast deze kolom te activeren blijft de kolommen structuur ongewijzigd en de lezerservaring hetzelfde als er hier content geplaatst gaat worden.

Hier kan straks ook info geplaatst worden.