Dat was in die tijd dan wel een zeer modern huis, ben het nog niet voor 1919 tegengekomen (randstad)
Meranti slechter dan douglas? Dark red meranti gaat wel langer mee dan 5 jaar. Is voor mij makkelijk verkrijgbaar (bij elke professionele bouw/houthandel) dus vandaar mijn keuze voor meranti, maar andere houtsoorten zijn misschien nog veel beter, maar ik kan niet overal goede kwaliteit gedroogd lariks of Bilinga laat staan gewaterd grenen krijgen in deze maten. Kost te veel tijd. Je zit toch al snel aan een kopmaat van circa 90x150?Ik zou een andere houtsoort ook voor kiezen. Inlands Douglas fir - een uitheemse houtsoort - was met hoog verwachting en weinig kennis 80 jaar geleden aangeplant in Nederland en begin van deze eeuw zijn ze begonnen met het oogsten ( wat anders gaan ze doen, zit een beetje opgezadeld nu met al die bossen) en wat blijkt is hier levert het slecht kwaliteit weinig duurzaam hout op wat met mijn ervaring ook klopt - na geen vijf jaar moest ik mijn kozijn vervangen. Weinig beter of zelf slechter nog is het vervangen met meranti oid. Er zijn al veel beter al genoemd houtsoorten verkrijgbaar en ik voeg nog een aan dat lijst toe Lariks.
in Amsterdam staan er genoeg.Dat was in die tijd dan wel een zeer modern huis, ben het nog niet voor 1919 tegengekomen (randstad)
De kwaliteit grenen van heden haalt het bij lange niet bij de kwaliteit van grenen van 100 jaar terug.Waarom tropisch hout? Het grenen heeft 100 jaar gehouden, dus zal het wel goed geweest zijn. In principe heeft dit hout weinig last van weersinvloeden, tenzij de goot lekt.
Zoals al gezegd gewaterd grenen, maar even goed een goede kwaliteit rode Noorse den (met fijne jaarringen), recuperatie grenen of een goede kwaliteit douglas (eveneens met fijne jaarringen). Eventueel de Noord-Amerikaanse tegenhangers zoals het al genoemde yellowpine of oregon.
Dat hangt er vanaf wat er waar je je hout koopt. Ik heb hier rode, Noorse den liggen van uitstekende kwaliteit. Fijne jaarringen, geen losse noesten en geen scheuren. Gekocht als daktimmerhout. Die houthandel wilde kwaliteit boven prijs stellen. Maar hij heeft moeten afhaken omdat klanten prijs boven kwaliteit kozen.De kwaliteit grenen van heden haalt het bij lange niet bij de kwaliteit van grenen van 100 jaar terug.
M.vr.gr. Jan
Om vervolgens over tien jaar opnieuw aan de slag te moeten, dom volk.Maar hij heeft moeten afhaken omdat klanten prijs boven kwaliteit kozen.
Inderdaad! Maar de discussie is overigens wel interessant, maar voor mij niet zo relevantGaat het de TS niet over hoe hij de 4 klossen het beste kan reconstrueren van het Douglas hout dat hij al heeft..?
Dat raden ze af vanuit bouwhistorisch perspectief en niet vanuit technisch of esthetisch. Als je graag veel geld aan onderhoud uitgeeft moet je de richtlijnen lekker strikt volgen, indien niet gebruik dan gewoon moderne wijsheid, dat scheelt een hoop gedoe en geld. Er zijn zaken veranderd, zoals de houtkwaliteit en er zijn ondertussen ook betere inzichten over goede details en materialen, dat is niet voor niets, want ook arbeid tbv onderhoud is lang niet meer zo goedkoop als vroeger.....Het gaat mij alleen deels over duurzaamheid . Als ik tropisch hardhout vervanging hout ziet in oude werk is dat overduidelijk - zelf als het geverfd is - en ziet uit als een verpesting van de oude gebouw en voldoen zeker niet als en restauratie. Ook in de boeken van het Nationaal Restauratie Centrum raadden ze zulke gebruik af.
Ik ben het hier niet mee eens. Uiteraard zijn er nieuwe inzichten, materialen en manieren van werken , maar of dat een vooruitgang is, is niet altijd duidelijk. Die klossen hebben er 100 jaar gezeten en zijn rot door insijpelen van water. De rest van de klossen heeft enkel nieuwe verf nodig. Zo slecht kunnen de technieken en materialen destijds toch niet geweest zijn ? De detail tekeningen uit de leerboeken wijzen ook op doordachte oplossingen.Dat raden ze af vanuit bouwhistorisch perspectief en niet vanuit technisch of esthetisch. Als je graag veel geld aan onderhoud uitgeeft moet je de richtlijnen lekker strikt volgen, indien niet gebruik dan gewoon moderne wijsheid, dat scheelt een hoop gedoe en geld. Er zijn zaken veranderd, zoals de houtkwaliteit en er zijn ondertussen ook betere inzichten over goede details en materialen, dat is niet voor niets, want ook arbeid tbv onderhoud is lang niet meer zo giedkoop als vroeger.....
Je kunt het er niet mee eens zijn, maar het is simpelweg zo. Tropisch hout geeft veel meer zekerheid en de details uit 1900 zoals getekend door Wattjes of Zwiers zijn ondertussen zeker wel verbeterd. Men leert met de tijd en decoratieve bewerkingen zijn sowieso kwetsbaarder.Ik ben het hier niet mee eens. Uiteraard zijn er nieuwe inzichten, materialen en manieren van werken , maar of dat een vooruitgang is, is niet altijd duidelijk. Die klossen hebben er 100 jaar gezeten en zijn rot door insijpelen van water. De rest van de klossen heeft enkel nieuwe verf nodig. Zo slecht kunnen de technieken en materialen destijds toch niet geweest zijn ? De detail tekeningen uit de leerboeken wijzen ook op doordachte oplossingen.
Aanpassingen in detaillering zijn vaak in functie van machinale bewerking. Esthetiek is ondergeschikt.
Wat houtkeuze betreft, zoals al gezegd is er geen noodzaak om tropisch hout te gebruiken. Kwalitatief Europees hout is er, maar je moet het zoeken en betalen.
Als je een doorsnee dakwerker dit laat herstellen worden er nieuwe klossen uit onbepaald hout zonder details ingestoken. De bakgoot wordt nieuw uitgevoerd in plaatmateriaal, wat niet geschikt is voor zink. Vaak betaalt de opdrachtgever dan nog de hoofdprijs voor werk wat niet volgens de regels van de kunst uitgevoerd is.