Tesla - laadpaal - Tesla Wall Connector (TWC)

ZotVanHout

Oud hout
8 jan 2016
9.943
2.858
Klein-Brabant, Vlaanderen
🤞

Op goed vallen uit, want een houtforum is niet direct voor elektriciteit bedoeld.

Beste collega's,
ik ben een TWC aan het installeren (niet voor mijzelf).
De aansluiting aan 'de straat' zou 40A & 3x400V + N zijn.
De TWC geeft volgens de handleiding maximaal 22 kW.
Die haal ik met 32A.
Want die geeft 32 x 1,7 x 400 = 21,7 kW door.
In praktijk komt er slechts 11 kW op het schermpje.
Loopt er wat fout ?

Het kan de netaansluiting zijn, die dan toch geen 40A is. We vragen het aan de leverancier + netbeheerder.
Het zou de automaat 32 A + de bedrading tot in de TWC kunnen zijn. Maar dat is zeer onwaarschijnlijk, want dit is enkel materiaal.
Het zou de config van de TWC kunnen zijn.
Het zou de Tesla kunnen zijn. Die blijkt op eigen initiatief de laadstroom te beperken, wanneer die 'een hapering voelt'.

1/ Hebben jullie thuis een TWC ?
Zo ja, op welke automaat staat die ? Bv 4P 32A
Zo ja, hoeveel vermogen neemt de wagen op ? Bv 11 kW of 22 kW

2/ De aansluiting in VL
Het volgende is randinfo.
Als ik me goed ingelezen heb, dan is dit nodig;
1 - een exclusieve (enkel voor de TWC) verliesstroomschakelaar 30 mA AC
voor de TWC gelukkiglijk type A, want een B kost kost honderden euro's
(er zit een verliesstroomschakelaar 6mA DC in de TWC)
2 - een exclusieve automaat, bv 4P 32A
3 - een TWC (uiteraard)

Bedankt, jongens (en meisjes)

⛽
 
Laatst bewerkt:

jorisvh

Post veel
Geen Tesla en ook geen TWC maar de wet van Ohm geldt zelfs voor Elon Musk 😉.

Laadpaal zou ik steeds aansluiten op 4P32, zodat theoretisch tot 3x32A geladen kan worden, dus 3x230x32=22kW.
Als het BE is, is het zeer raadzaam de instellingen wagen en/of laadpaal in te stellen met het capaciteitstarief in het achterhoofd.

Ik heb zelf een 3x32A laadpaal gebouwd die voorlopig enkel gebruikt wordt voor een EV die op 1 fase laadt. Als de zon schijnt, trekt die tot 32A ~ 7,4kW.
Maar ik beperk het vermogen uit het net tot ~4KW vermits dat mijn capaciteitspiek is (bepaald door biefstuk friet en niet door mijn houtbewerkingsmachinerie 😉).
 
Laatst bewerkt:

mathieu

Oud hout
5 jul 2010
5.014
1.372
Riemst
Wat is de capaciteit van je huisaansluiting? Als die 3 x 25 A is, kan je geen 32 A laadpaal zetten.
Capaciteitstarief is 50 euro/Kw piek. 22 Kw laden loopt dus flink in de papieren.
Al heb je een aansluiting van 32 A, dan moet je nog rekening houden met overige verbruikers. Die moeten ook stroom krijgen. Mogelijk heeft Tesla een systeem dat het vermogen van de laadpaal beperkt als er andere verbruikers ingeschakeld worden. Dan moet er wel een vermogenmeter extra in het bord geplaatst worden. De differentieel moet normaal gezien type B zijn (ongevoelig voor gelijkstroomcomponent).
 

jorisvh

Post veel
1 - een exclusieve verliesstroomschakelaar 30 mA
Ja, en tenzij die al in de TWC zou zitten, moet de die type B zijn zodat die nog werkt als er een DC lekstroom component is, zoals @mathieu al zei.
Dit hebben we te danken aan de Renault ingenieurs. Bij de Zoe is er (als enige?) geen galvanische scheiding. Daarom moeten we nu allemaal een differentieel steken die minstens 100-200€ meer kost dan een gewone type A, omdat elke laadpaal verondersteld wordt om elk voertuig veilig te kunnen laden 🙄.
 

ZotVanHout

Oud hout
8 jan 2016
9.943
2.858
Klein-Brabant, Vlaanderen
@jorisvh & @mathieu
ik heb het openingsbericht aangepast

capaciteitstarief
ja, terechte opmerking
maar niet mijn pb
klant EIST die 22 kW, en mept me voor die schamele 11 kW
als het tarief 50 euro / kw piek is, dan zit die snel aan 1.000 euro
wat het gemiddelde jaarverbruik van een elektrische wagen is
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

verliesstroomschakelaar
heb het aan het keuringsorganisme gevraagd
die antwoorden: extern + exclusief
en type B, indien er verder geen voor DC is
AREI boek 1 is mij niet volledig duidelijk
maar ik zet liever een verliesstroomschakelaar te veel, dan de keurder nog een keer te laten komen


1767113152480.png
 

jorisvh

Post veel
Wat is de capaciteit van je huisaansluiting? Als die 3 x 25 A is, kan je geen 32 A laadpaal zetten.
Als je geen zonnepanelen hebt, inderdaad. Maar Tesla rijders zijn toch allemaal groene jongens dus dat kan ik me echt niet voorstellen 😂.
Met een 10kVA PV installatie wek je bij mooi weer 3x12A op. Dan kan je met een 3x25A aansluiting dus aan 3x32A laden.
Of dat verstandig is, is een andere vraag.
 
  • Leuk
Waarderingen: mathieu

jorisvh

Post veel
De TWC geeft volgens de handleiding maximaal 22 kW.
Die haal ik met 32A.
Want die geeft 32 x 1,7 x 400 = 21,7 kW door.
In praktijk komt er slechts 11 kW op het schermpje.
Loopt er wat fout ?
Niet elke EV kan aan 22kW laden.
Een tesla model 3 bvb kan bij mijn weten aan max 11kW laden.

De laadstroom is het resultaat van een “negotiatie” tussen wagen en laadpaal (een laadkabel heeft daartoe, naast de 5 aders voor de 3x400+N, nog 1 - bij een vaste kabel - of 2 - bij een losse - signaaldraden).

Als de wagen max 16A wil, gaat de paal er geen 32A in jagen.
 

ZotVanHout

Oud hout
8 jan 2016
9.943
2.858
Klein-Brabant, Vlaanderen
Niet elke EV kan aan 22kW laden.
Een tesla model 3 bvb kan bij mijn weten aan max 11kW laden.
De laadstroom is het resultaat van een “negotiatie” tussen wagen en laadpaal (een laadkabel heeft daartoe, naast de 5 aders voor de 3x400+N, nog 1 - bij een vaste kabel - of 2 - bij een losse - signaaldraden).
Als de wagen max 16A wil, gaat de paal er geen 32A in jagen.
Herhaalde dank voor het meedenken, Joris.

Die beperking van de laadstroom door de Tesla zelf, heb ik in de literatuur gevonden.

Uiteraard is het altijd nuttig dat Tesla dat zelf bevestigt.
Niet dat ik die beperking in twijfel trek.

Op dit ogenblik ben ik kop van Jut.

Het is verdomd moeilijk om met een klant te discussiëren, die enkel naar die max capaciteit van de laadpaal kijkt (die hij dan nog zelf gekocht + geconfigureerd heeft), en die geen enkele redenering wil volgen.

Gelukkiglijk heb ik andere, lees betere klanten.
Soms vraag ik me af of ik iemand een cursus elektriciteit of schrijnwerk van een paar dagen moet geven om geloofwaardigheid op te bouwen.
Neen, daar begin ik niet aan.

Ik heb voorgesteld om aan Fluvius of de energieleverancier te vragen hoeveel A er van de straat binnenkomt.
Als dat minimum 32A is, dan is mijn 2de voorstel om aan Tesla zelf te vragen waarom er maar 11 kw afgenomen wordt.

Als ik een fout gemaakt heb, of de klant niet mee wil gaan in de analyse, dan breek ik het hele boeltje gewoon uit.
Ik heb dan op zijn minst wat over laadpalen bijgeleerd.
Omdat ik tot nu een goeie relatie met die klant had, wou ik die wel plaatsen.
Ik zie dat laadpalen een kip met gouden eieren zijn, maar voor mij is dit geen uitdaging.
 

John1969

Post veel
10 jul 2023
1.236
779
‘s-Hertogenbosch
Als de twc MAX 22 kW kan geven moeten alle parameters gunstig staan lijkt me. Aansluiting van de woning zwaar genoeg inclusief de kabel…
Verder de gemeente stoppen zwaar genoeg om de gehele installatie te kunnen voorzien… Meter zwaar genoeg? Hoofdstop?
Bedrading in de meterkast? Bedrading naar de twc dik genoeg?
Configuratie op orde? Stekker en aansluitkabel geschikt.
Oftewel zoveel dingen die tegen kunnen zitten dat het leuker verkocht wordt dan in werkelijkheid alles uitpakt.
Lastig verhaal als je klant maar één kant van het verhaal wil zien….
Op elektra gebied ben ik een beetje een leek maar weet wel dat het meest optimistische vaak geeist wordt wat met de aanwezige middelen niet haalbaar is….
Terugkomend op de huisaansluiting misschien nog een aanvulling hier in nl
 

Bijlagen

  • IMG_8666.jpeg
    IMG_8666.jpeg
    34,2 KB · Weergaven: 10

orf

Actieve deelnemer
5 mei 2020
30
33
geweldig, man !
ik had die beperking ergens gelezen, maar volgens mij niet als info op de webstek van tesla zef

heb jij een tesla ?
zo ja, op hoeveel fasen + A is die aangesloten ?
Ik heb een Model 3. En die laadt AC inderdaad met 11 kW. In het buitenland vaker 22kW palen gehad, waar dan ook gewoon 11kW geladen wordt.
 
  • Geweldig
Waarderingen: ZotVanHout

jorisvh

Post veel
Als je een 3x40A aansluiting hebt gekregen van fluvius dan kan je echt wel 3x40A trekken.
En als je daar een een 22kW lader op aansluit achter een 32A zekering, dan gaat die echt wel 32A leveren als de auto die vraagt.
Maar de auto moet die wel vragen.
Het is dus erg eenvoudig op te lossen: je klant moet gewoon een andere auto kopen 😂.

Om in woodworking termen te spreken: het is hetzelfde als een 5pk paneelzaag kopen, die op een 16A krachtstroom groep aansluiten en dan klagen dat die niet de volle 16A verbruikt.
 
Laatst bewerkt:

Wim Kluck

Oud hout
28 feb 2010
13.097
3.860
Gaanderen
Ik sta voor een soortgelijke keuze. Welke laadpaal? Net een nieuwe groepenkast met 3x25A. Ga nu twijfelen of het niet 3x 35 Zou moeten zijn. Heb in het verleden wel eens gekeken wat het verschil is tussen 3x25 en 3x35 dat was toen zo ronde de 1000 euro. Lekker verhoogd. dus. 1000 euro extra ik ga het wel proberen met 3x25A.
Ik laad mijn auto op een 230 volt wcd. Laadtijd 6.5 uur. (ruim 13 kw totaal) Voor mij is de laadtijd geen probleem maar laden met een laadpaal verkort de laadduur met een 4 uur.
 

jorisvh

Post veel
nu mogen we voor de tesla-laadpaal niet direct op tesla schieten, want - als ik dat goed lees - kan je ook een niet-tesla op een tesla-laadpaal aansluiten
en dan is een hoge capaciteit wel een troef
ja natuurlijk, dat is 1 van de goeie dingen die Europa voor mekaar gekregen heeft: dat laadpalen gestandaardiseerd zijn.
Aan zo’n 3f 3x32A~22kW laadpaal kan je ook een 1f EV aan 1x32A ~7,4kW opladen, wat zeer gebruikelijk is voor kleinere EVs.
Kies je een 3f 3x16A~11kW paal, wat voor veel EVs die 3f laden sowieso het maximum is, dan gaat het met een 1f EV aan 1x16A~3,7kW erg traag worden. Dan is het verschil met een zgn “granny charger” op een gewoon stopcontact aan 10A niet meer zo groot.

elke EV heeft nu eenmaal een maximum laadstroom op 1 fase en/of op 3 fases, afhankelijk de AC/DC omvormer die aan boord is. dat is een spec van de wagen, niks aan te veranderen.
 
Laatst bewerkt:

jorisvh

Post veel
Ik sta voor een soortgelijke keuze. Welke laadpaal? Net een nieuwe groepenkast met 3x25A. Ga nu twijfelen of het niet 3x 35 Zou moeten zijn. Heb in het verleden wel eens gekeken wat het verschil is tussen 3x25 en 3x35 dat was toen zo ronde de 1000 euro. Lekker verhoogd. dus. 1000 euro extra ik ga het wel proberen met 3x25A.
Ik laad mijn auto op een 230 volt wcd. Laadtijd 6.5 uur. (ruim 13 kw totaal) Voor mij is de laadtijd geen probleem maar laden met een laadpaal verkort de laadduur met een 4 uur.
Ik zou die 3x25A aansluiting houden en een slimme 3x32A laadpaal installeren. Die monitort constant totale afname/injectie en past de aangeboden laadstroom aan. Als je een digitale meter hebt, kan dat via de P1 poort. Anders moet je een vemogenmeter toevoegen.
In de zomer kan je dan bvb instellen om enkel zonnestroom te gebruiken (afname moet 0 blijven).
Ideaal kan je laadpaal ook automatisch schakelen van 3f naar 1f laden als er niet voldoende zon is want je hebt minstens 3x6A~4,2kW voor 3f laden en maar 6A~1,4kW nodig voor 1f laden. Op 4kW zonnestroom kan je dus niet 3f laden maar wel prima 1f.
Als er niet voldoende zon is, stel je een afgenomen vermogen in. In BE doe je dat om je kwartierpiek en dus je capaciteitstarief te beperken. Als dat niet van tel is, hou je enkel rekening met de max afname van je meter 3x25A. Als je de oven aansteekt of een warmtepomp neemt veel af, laadt je even trager, daarna weer sneller.

Als je andere verbruik zo hoog is dat je nooit voor lange tijd 6A over hebt om te laden, moet je natuurlijk wel verzwaren maar dat kan ik me huishoudelijk nauwelijks voorstellen.
 

jorisvh

Post veel
ja, joris, hopelijk aanvaardt die klant deze keer de uitleg
(database van alle in EU beschikbare EVs)
filter op Tesla en AC laden @ 22kW, dan zie je dat enkel oudere S en Y modellen overblijven. Die konden destijds met een optionele 2de 11kW omvormer uitgerust konden worden om op 22kW te kunnen laden.
Sinds enige tijd verkoopt Tesla enkel voertuigen die op 11kW geladen kunnen worden.
Elon heeft wellicht liever dat je aan zijn superchagers gaat DC laden als het snel moet gaan.
 
  • Leuk
Waarderingen: ZotVanHout

Deze plek is voor toekomstige tekst. Door nu alvast deze kolom te activeren blijft de kolommen structuur ongewijzigd en de lezerservaring hetzelfde als er hier content geplaatst gaat worden.

Hier kan straks ook info geplaatst worden.