Compacte werkplaatsafzuiging met uitblaas naar buiten

JuulvH

Actieve deelnemer
14 okt 2016
291
62
Hallo,

Het zoveelste topic over afzuiging, maar ik kom er niet uit… na wat gezaag met mijn tafelzaag ben ik er nu wel achter dat er echt iets van afzuiging moet komen… het gaat voor nu vooral om afzuiging voor de tafelzaag en afkortzaag. Ik verwacht niet dat er verspanende gereedschappen bij zullen komen ivm plaatsgebrek, dus het afzuigen gaat vooral zaagsel zijn, geen spanen/krullen.

Nu is plaatsgebrek meteen mijn grootste beperking. Ik heb niet de ruimte om een stationaire machine in de hoek te plaatsen. Wat ik nu dacht te doen is de HBM 50 afzuiging te kopen, omdat deze klein is en ik deze op het zoldertje kan plaatsen. Dan kan ik aan de muur een cycloon met klein vat/kist ophangen, voor het legen van het vat wil ik denk ik niet steeds het zoldertje op (ook erg klein). Dan kan ik vervolgens de lucht naar buiten laten afblazen, dan heb ik volgens mij ook geen (fijnstof)filter nodig. Dat dat dan ook warmte kost neem ik op de koop toe. Klopt deze beredenering, en gaat dit werken?

Dan is mij niet helder welke cycloon ik kan nemen voor de HBM 50. De buismaat van de afzuiging is 100, de aansluiting op mijn zaag ook. Kies ik dan ook een cycloon met aansluitmaat 100? Ik heb een cycloon gezien met aanaluitmaat 100 waar het debiet een veelvoud moest zijn van wat de hbm 50 doet. Wat er dan gebeurd als ik bij de cycloon verjong naar 50, en na de cycloon weer naar 100 ga, is mij niet duidelijk. Ik heb onvoldoende kennis van luchtsnelheden en volumes etc om hier een goede inschatting van te geven, en ik wil voorkomen dat ik spullen koop die niet het gewenste resultaat op gaan leveren. Vandaar dat ik hier om advies vraag.
 

Rizz

Oud hout
15 apr 2014
2.516
812
Moordrecht
Thien baffle (geleerd van Rizz)
Genoeg filmpjes op YouTube.

Voordeel t.o.v. Cycloon is de beperkte inbouwhoogte.



20150112_211306.jpg
Volledig: pijpen iets korter gemaakt intussen
258_0_zpsvhu1m3or2.jpg
En de binnenkant.
Pvc buis, draadeind, 12 mm koperen buis, betonplex en wat moeren.. Het lastigste was een ovaal gat in het deksel maken. Uiteindelijk een site gevonden die een tekening op ware grootte produceerde na wat invoer van gegevens. (vraag me niet welke, dit is bijna 9 jaar geleden).
Het werkt als een malle!
 
  • Leuk
Waarderingen: JuulvH

JuulvH

Actieve deelnemer
14 okt 2016
291
62
Bedankt voor de reacties, daar had ik nog nooit van gehoord. Ik ga er eens induiken, ondertussen zijn adviezen over cyclonen nog altijd meer dan welkom!
 

mathieu

Oud hout
5 jul 2010
4.827
1.209
Riemst
Dat ovaal gat aftekenen is niet zo moeilijk. Gewoon de pvc buis schuin afzagen onder de gewenste hoek en dan heb je je mal . Je verliest wel een stukje buis, maar dat zal niet onoverkomelijk zijn.
(Ik heb me ooit het hoofd gebroken over het aftekenen van een ellips.Ook aan de slag met programma's en berekeningen. Tot mijn oom, een gepensioneerde timmerman langs kwam. Die had enkel een dun latje nodig...)
 

thomasz

Oud hout
11 apr 2015
2.560
1.157
Omgeving Leiden
Voor mijn maikta 2704 heb ik een hbm 50 gebruikt met een thien 'cycloon'. Die zuigt van onder af.
De specificaties van de hbm zijn dik overdreven. Het opgegeven debiet haalt die alleen, als er niks aan slangen op is aangesloten en je het raster voor de inlaat weg laat. Bij mij staat die op een metertje van de zaag. Verder weg zou ik niet doen.
Bij mij komt het stof terecht onderin een zelfgebouwde ombouw voor de zaag, die ik zo goedmogelijk heb afgedicht.

Het meeste effect heeft bij mij afzuiging van bovenaf met een bouwstofzuiger. Ook via een thien cycloon.

 

JuulvH

Actieve deelnemer
14 okt 2016
291
62
En zoiets als dit? Muur gemonteerd, mèt fijnstoffilter

Eigenlijk ben ik wel gecharmeerd van deze oplossing… ik denk dat ik dit wel passend krijg, en dan ben ik in 1x klaar. Ik zou later altijd nog kunnen upgraden naar cyclone of thien baffle, maar dan kan ik nu eerst ervaren hoe dit gaat werken. Als ik deze dan gebruik voor mijn tafelzaag, en de starmix bouwstofzuiger bij de afkortzaag zet, heb ik ook nauwelijks buizen nodig, en is de afstand van motor tot zaag maar 1 meter.
 
  • Leuk
Waarderingen: Rizz

Mickel Moen

Actieve deelnemer
30 apr 2021
261
217
Súdwest-Fryslân
ik heb hier reeds gelezen dat sommigen een deel van hun afzuiging buiten zetten + zelfs onder de grond
Dat ben ik dus.


en

 

Deze plek is voor toekomstige tekst. Door nu alvast deze kolom te activeren blijft de kolommen structuur ongewijzigd en de lezerservaring hetzelfde als er hier content geplaatst gaat worden.

Hier kan straks ook info geplaatst worden.